W maju tego roku, szpital DSK (Diecezjalny Szpital Kliniczny) w Lublinie kolejny raz zorganizował akcję społeczną „Piękna Mama”. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie młodych matek oraz szerzenie idei dbałości o zdrowie psychiczne i fizyczne kobiet, szczególnie w okresie poporodowym.

Akcja „Piękna Mama” to wyjątkowe przedsięwzięcie, które łączy aspekty medyczne, psychologiczne oraz estetyczne. W ramach tego programu mamy mogą uczestniczyć w specjalnie przygotowanych warsztatach i spotkaniach, które pozwolą im zadbać o swoje zdrowie oraz samoocenę. Program oferuje również wsparcie psychologiczne dla kobiet zmagających się z trudnościami emocjonalnymi podczas adaptacji do roli matki.

„Celem akcji jest pomoc młodym mamom w szybkim powrocie do pełni zdrowia i sił witalnych, zwiększenie pewności siebie oraz motywacja do opieki nad własnym ciałem i duchem.” – mówi dr Hanna Maciąg, inicjatorka projektu. Sama jest mamą dwójki dzieci oraz ginekologiem i położną pracującym w szpitalu DSK.

Dzięki akcji „Piękna Mama” młode matki mają możliwość skorzystania z konsultacji i porad ekspertów z zakresu ginekologii, psychologii, dietetyki, czy fizjoterapii. Ponadto, dla chętnych uczestniczek, organizowane są warsztaty kosmetyczne oraz sesje zdjęciowe z profesjonalnym fotografem.

W ubiegłym roku akcja „Piękna Mama” odniosła ogromny sukces – wzięło w niej udział ponad 250 matek. Opinie uczestniczek były bardzo pozytywne: „To fantastyczna inicjatywa! Dzięki temu poczułam się ważna i doceniona, mogłam zadbać o siebie oraz dowiedzieć się wielu cennych informacji dotyczących zdrowia.” – mówi jedna z mam.

Kolejna edycja projektu już planowana – prowadzone są postępowania organizacyjne oraz zbierane zgłoszenia od specjalistów i firm zainteresowanych współpracą. Działania te mają na celu utrzymanie akcji również w przyszłości, co jest istotne szczególnie ze względu na obecną sytuację pandemiczną oraz konieczność dodatkowego wsparcia dla młodych rodziców.

Jest to kolejny dowód na to, że szpital DSK w Lublinie dba nie tylko o standardy medyczne swoich pacjentek, ale także o ich komfort psychiczny i fizyczny, promując pozytywny i holistyczny obraz macierzyństwa.

Czym jest Akcja „Piękna Mama”?

Inicjatywa ta, mająca na celu poprawę samopoczucia i komfortu rodzących kobiet, rozpoczęła się kilka lat temu. Początkowo obejmowała wyłącznie szpitale na terenie Warszawy, jednak z czasem projekt zyskał na popularności i rozprzestrzenił się także na inne miasta Polski. W Lublinie Akcja „Piękna Mama” od dłuższego czasu zaraża dobrym humorem nie tylko personel medyczny, ale przede wszystkim przyszłe oraz świeżo upieczone mamy.

Podstawowym założeniem projektu jest zapewnienie pacjentkom atrakcyjnych zabiegów oraz usług kosmetycznych, dzięki którym poczują się one piękniejsze i bardziej zrelaksowane, a czas spędzony w szpitalu stanie się przyjemniejszy. Oferta obejmuje między innymi masaż relaksacyjny, manicure czy sesje fryzjerskie. Wszystkie usługi są bezpłatne dla pacjentek biorących udział w akcji.

Jak przebiegała Akcja „Piękna Mama” w DSK w Lublinie?

W najnowszej odsłonie Akcji „Piękna Mama” w DSK w Lublinie uczestniczyło wiele młodych mam – zarówno przyszłych, jak i tych, które niedawno przywitały na świecie swoje dzieci. Dzięki współpracy z lokalnymi salonami kosmetycznymi oraz fryzjerskimi, dziewczyny miały okazję nie tylko zadbać o swój wygląd, ale także porozmawiać ze specjalistami na tematy związane z kosmetologią czy pielęgnacją włosów.

Podczas tegorocznej edycji była też wyjątkowa niespodzianka – młode mamy otrzymały bowiem vouchery na zakupy odzieży ciążowej oraz artykułów dziecięcych. Warto dodać, że dla wielu z nich było to miłe zaskoczenie i wartościowy prezent. Również personel_medyczny wyraża swoją radość z udziału w tego rodzaju wydarzeniach. Jak tłumaczy jedna z pielęgniarek, wspólnie spędzony czas w miłej atmosferze jest nie tylko okazją do relaksu, ale także okazją do uczestniczenia w życiu pacjentek i nawiązaniu lepszego kontaktu z nimi.

Wartość Akcji „Piękna Mama” dla pacjentek i personelu

Inicjatywa takiej akcji dowodzi, że we współczesnych szpitalach nie brakuje troski o dobre samopoczucie pacjentów oraz większość witają różnorodne projekty dodające blasku do czasu spędzanego na leczeniu czy rekonwalecencji. Dlatego młode mamy oraz przyszłe mamy mogą jedynie cieszyć się z możliwości uczestnictwa w kolejnych edycjach Akcji „Piękna Mama” w Lublinie oraz – miejmy nadzieję – w innych miastach Polski.